Mūsų bendruomenės

Švendubrės kaimo bendruomenė

Pirmininkas Antanas Smaliukas

Kontaktai:
Švendubrės g. 34, Švendubrės kaimas, Druskininkų savivaldybės
Tel. 8 682 14037
El. p. smaliukas.antanas@gmail.com

Švendubrės kaimo bendruomenė įsteigta 2008 metais. Jos atstovaujama teritorija Švendubrės kaimas, turintis 300 gyventojų.  Švendubrės kaimas yra 5 km. nutolęs nuo Druskininkų. Kaimas ribojasi su Baltarusijos respublika. Švendubrė – rašytiniuose šaltiniuose minima nuo 1620 m. Tai gatvinis kaimas, kuriame daug sodybų būdingų senajai lietuvių liaudies architektūrai, išlikusi rėžinė žemės valdymo sistema. Kaimas garsus gražia gamta, legendomis ir padavimais.

Veikla. Nuo 2016 metų gegužės duris atvėrė nauji bendruomenės namai, kuriuose padedant švendubriškiui  Klaipėdos I. Simonaitytės viešosios bibliotekos direktoriui Juozui Šikšneliui  2017 metais įkurta biblioteka. Bendruomenės namai -traukos objektas įvairaus amžiaus žmonėms, kurie randa veiklą pagal pomėgius. Bendruomenės namuose vietiniai organizuoja įvairias šventes, protmūšius, sportines veiklas. 2020 m. Švendubrės kaimo bendruomenė  organizavo ypatingą renginį – minėjo 400 metų Švendubrės kaimo jubiliejų. Bendruomenė  unikali savo teritorija ir lankomais objektais, kurie kasmet pritraukia turistus.  Sukurtas dokumentinis filmas apie unikalų Švendubrės kaimą, jo ambasadorių, išgyvenusį visą šimtmetį Antaną  Smaliuką „ Mumiem nieko nėr gražiau už Švendubrį“.

Švendubriečiai aktyviai įsijungia į Druskininkų vietos veiklos grupės veiklą, dalyvauja Druskininkų kurorto švenčių eisenose, renginiuose, Druskininkų savivaldybės kaimo bendruomenių tradiciniuose sąskrydžiuose ir kitose veiklose.

 

Projektai: Bendruomenė įgyvendina įvairius projektus, kuriems skiriamas finansavimas iš Druskininkų savivaldybės kaimo bendruomenių rėmimo programos, Nacionalinės ŽŪM paramos programų,  SADM VBT programos, finansuojami projektai Druskininkų VVG strategijos lėšomis. 2020 m. Švendubrės kaimo bendruomenė įgyvendino projektą „Visi drauge – žingsnis į priekį“ (Nr. DRUS-LEADER-6B-JS-2-3-2018), kuriuo veiklos buvo orientuotos į vaikų ir jaunimo aktyvinimą. 2020 m. bendruomenė pradėjo įgyvendinti regioninio produkto kūrimo projektą „Švendubrė – arčiau legendų“ (Nr. DRUS-LEADER-6B-KV-5-2-2020), kuriuo kuria išskirtinius edukacinius maršrutus po savo kraštą. Taip pat Švendubrės bendruomenė aktyviai dalyvauja įvairiuose projektuose partnerio teisėmis.

Lankytinos vietos. Kaimas įsikūręs Raigardo landšaftiniame draustinyje. Nuo Druskininkų link Švendubrės kaimo Raigardo slėnio driekiasi dviračių takai su pavėsinėmis. Yra gamtos paminklas ,,Velnio akmuo“. Ten, kur Nemunykštis įteka į Nemuną, ant skardaus kalno stūkso Juodasis kalnas. Nuo kalno viršūnės atsiveria puiki panorama: vingiuoja Nemuno mėlyni vandenys, vaiskiai žaliu kilimu pasipuošęs Raigardo slėnis, tolumoje matosi pušimis ir krūmais apaugęs Užubalio kalnas. Galvojama, kad čia gilioje senovėje galėjo stovėti nedidelė medinė pilis, apsupta pelkių ir krūmokšnių.

Žmonės. Švendubrės kaimas ypatingas ir tuo, kad jame nuolat lankėsi ir kūrė M.K.Čiurlionis – garsus Lietuvos kompozitorius ir dailininkas.  Visiems žinomas ir Juozas Šikšnelis– prozininkas, dramaturgas, skulptorius, kuris kilęs iš Švendubrės kaimo. Turėdamas tik vieną ranką, drožia iš medžio, kala akmens skulptūras. Yra surengęs 20 parodų Lietuvoje ir užsienyje. Daug skulptūrų stovi jo sodyboje Švendubrėje. Yra išleidęs nemažai knygų, viena jų albumas “Švendubrės veidai ir vaizdai“.

Švendubrėje  galite:

  • Pamatyti filmą apie Švendubrę ir jo sąsajas su M. K. Čiurlionio kūryba.
  • Sudalyvauti ekskursijoje dviračiais arba automobiliu. Išgirsti senų žmonių pasakojimus apie šios vietovės magiją ir čia vykusius stebuklus – Raigardo slėnyje, nuskendusį miestą, velnio neštą ir pamestą akmenį. Pajusti M.K. Čiurlionio dvasią.
  • Apsistoti turizmo sodyboje „Raigardo slėnis“ prie Nemunykščio upės, kur galite žvejoti, grybauti, pasipirtinti tel. 8 657 58074.