Mūsų bendruomenės

Jovaišių kaimo bendruomenė

Pirmininkė Asta Bagdonienė

Kontaktai:
Jovaišių k., Leipalingio sen., Druskininkų sav.
Tel. 8 627 03518
El. p. ravinsk@gmail.com

Jovaišių kaimo bendruomenė nuo 2013 metų teikia maitinimo paslaugas. Rezervacijos dėl maitinimo paslaugų priimamos tel. 8 615 88500.

Jovaišių kaimo bendruomenė įsteigta  2008 m. Bendruomenė veikia Leipalingio seniūnijoje ir nuo Druskininkų nutolusi apie 20 km. Jos veikla apima Jovaišių, Kamorūnų, Mažonių, Paseirės, Druskininkėlių, Tautėnų ir Vileikių kaimus, kuriuose gyvena apie 250 gyventojų.

Veikla. Gyventojai yra draugiški, darbštūs ir vaišingi – manoma, kad nuo to ir kilęs šio kaimo pavadinimas. Bendruomenėje susiformavo nauja veikla, ruošiami šio krašto tradiciniai valgiai, kurie pristatomi ir kuriais žmonės vaišinami kaimo švenčių ir susibūrimų progomis.

Kaimų gyventojų tradicija – kiekvienais metais rinktis ant Jovaišių piliakalnio švęsti Mindaugo karūnavimo, kasmet organizuojama Jovaišių gyventojų ir išeivių šventės. Renginių metu dainuojamos patriotinės dainos, prisimenami kaimuose ir apylinkėse žuvę partizanai. Apie bendruomenės kraštiečių šventę galite skaityti čia. 

Kaimo moterys mėgsta vakarais susirinkusios padainuoti, yra subūrusios moterų ansamblį „Svaja”. Vyrai laisvalaikį leidžia žvejodami Vilko ežere arba žaisdami golfą netoliese esančiame Vilkės golfo aikštyne. Bendruomenė turi įrengtus bendruomenės namus, kuriuose yra laisvalaikio patalpos, sporto salė, virtuvė. Dauguma kaimo gyventojų verčiasi žemdirbyste, ūkininkauja, gražiai tvarko savo sodybas.

Bendruomenė aktyviai įsijungia į Druskininkų vietos veiklos grupės veiklą, dalyvauja Druskininkų kurorto švenčių eisenose, renginiuose, Druskininkų savivaldybės kaimo bendruomenių tradiciniuose sąskrydžiuose ir kituose renginiuose. Jau keletas metų bendruomenės aktyvas kartu su kitomis bendruomenėmis organizuoja Vasario 16-osios sveikinimą Lietuvai, kurio metu per 40 automobilių pasipuošę vėliavomis važiuoja per kaimus ir Druskininkus sveikindami vieni kitus (daugiau čia).

Projektai: Bendruomenė įgyvendina įvairius projektus, kuriems skiriamas finansavimas iš Druskininkų savivaldybės kaimo bendruomenių rėmimo programos, Nacionalinės ŽŪM paramos, SADM VBT programos, finansuojami projektai Druskininkų VVG strategijos lėšomis. 2021 m. Jovaišių bendruomenė pradėjo įgyvendinti projektą „(Pa)Būk patriotu!““ (Nr. DRUS-LEADER-6B-KV-7-1-2020), kuriuo kuria regioninį produktą – paslaugą turistams edukacinę patriotinę programą. Projektu skatina Jovaišių bendruomenės domėjimąsi krašto istorija ir nematerialiuoju kultūros paveldu, siekia didinti Jovaišių krašto, kaip senųjų baltų žemių, turistinį patrauklumą ir sukurti krašto tapatumą atspindintį produktą – kultūrinę programą. Taip pat Jovaišių kaimo bendruomenė aktyviai dalyvauja projektuose partnerio teisėmis.

Interviu. Jonas Mačiulis krepšininkas, vaikystę leidęs Jopvaišių apylinkėse, savo mamos gimtinėje – Mažonių kaime, su nacionaline krepšinio rinktine 2007 m. tapo Europos čempionato bronzos medalio laimėtoju,  2010 m. Pasaulio čempionato bronzos medalio laimėtojas.

„Mažonių kaimas ir jo apylinkės man labai artimos, mano mamos gimtinė, kurioje leisdavau vasaras. Čia su kaimo vaikais žaisdavome kvadratą, laipiodavome po liepas, grybaudavome, lakstėme po miškus… Popiečio močiutė visuomet kviesdavo maldai, nors užsiėmimas, kaip vaikui nebuvo labai įdomus, bet tokia buvo puoselėjama tradicija. Tada tekini bėgdavome po liepomis. Žaisdavome krepšinį, krepšinio lankas buvo motorolerio ratas, o po juo žolės nė su žiburiu nerasi. Be linksmybių buvo rimtų reikalų: šieno grėbimas, daržų ravėjimas ir aibė kitų darbų. Eidavome grybauti, surinktus grybus priduodavome supirktuvėse. Pirkdavome daug ledų.  Man visada buvo labai gera pajusti tikrą kaimo gyvenimą, bendrauti su šiltais kaimo žmonėmis, išgirsti dzūkišką tarmę, skanauti kaimiško pieno ar sūrio su žemuogių uogiene. Dabar taip pat kiekvieną vasarą atvažiuoju į dzūkiją, susitinkame su draugais.“

Jovaišiuose galite:

  • Aplankyti Jovaišių piliakalnį ir iškilmingai paminėti Mindaugo karūnavimo.
  • Išsinuomoti bendruomenės patalpas seminarams ar susitikimams bendruomenės namuose.
  • Sudalyvauti atraktyvioje edukacinėje programoje „Dzūkijos „rabainykai“, kurios metu susitiksite su plėšikais, turėsite įveikti jų paruošas užduotis, paragausite blynų ant laužo, išbandysite šaudymą lankais ir kitas pramogas. informaciją apie Plėšikų pramogas galite rasti čia.
  • Žaisti golfą Vilkės golfo aikštyne Kamorūnų kaime, www.dzukijosgolfas.lt .
  • Susipažinti su Reginos ir Romualdo Kranauskų ūkiu, kuriame susipažinsite su mūsų kraštuose egzotiškais galvijais, panašiais į stumbrus – galovėjais, tel. 8 615 6016.
  • Pasimaudyti ir pailsėti prie Vilkės ežero.
  • Pasigrožėti sodyba, kurios erdvė puošiama įvairiomis keptuvėmis, puodais ir įvairiais daiktais.